Odstavení

Odstavení

Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by miminko mělo být kojeno do půl roku života a potom by se mělo v kojení pokračovat dva roky i déle a přidávat doplňkovou stravu. Po roce života záleží zcela na mamince a miminku.

Přirozené odstavení

Pokud je dítě připravené, můžete podporovat rostoucí dítě k nezávislosti a pozvolně nahrazovat kojení jídlem.

Plánované odstavení

841111_mcc_eb_04-l.jpgNěkdy okolnosti nedovolují pokračovat v kojení a vy se rozhodnete s kojením přestat. Odstavení by nemělo začínat, pokud je miminko nemocné. Pokud odsáváte, pozvolně zmenšujte množství podávaného mléka každý den. Nejlepší způsob, jak se vyrovnat s odstavením, je vynechat kojení v nejoblíbenějším čase miminka a podávat náhradní potravu nebo jídlo. Pokračujte ve vynechávání stejného kojení každý den po zbytek týdne. Postupně vynechávejte kojení, až se dostanete na dvě až tři kojení za den. Tempo odstavování může být pomalé nebo rychlé, záleží zcela na vás.

Rychlé odstavení

Rychlé odstavení může způsobit nepříjemné pocity vám a rozrušit miminko, protože ztrácí známý zdroj blízkosti a pohodlí. Kontaktujte lékaře kvůli doporučení, co použít jako náhradu za mateřské mléko a požádejte ho o rady, jak provést odstavení co nejsnadněji.

Pamatujte

Mít dítě je nejúžasnější změna, jakou kdy v životě zažijete. Prvních několik týdnů je citově velmi náročných, od příbuzných a přátel dostanete mnoho dobře míněných rad, které si ale někdy navzájem odporují. Důvěřujte především sama sobě a v případě nutnosti se spojte se svým lékařem, zdravotní sestrou nebo laktační poradkyní.